VANT JURYENS HJERTER: Lene Marie Hodstätter imponerte med sin fremførelse av første sats fra Francis Poulencs klarinettsonate.

Askøytalent får spille med Gardemusikken

- Drømmen er å få en fast jobb i et orkester, sier Lene Marie Hofstätter, som vant solistjobb med Gardemusikken under helgens finale i Ungdommens musikkmesterskap. 

Publisert Sist oppdatert

Lene Marie Hofstätter fra Strusshamn var en av 27 unge musikere som hadde kvalifisert seg til finalen i Ungdommens musikkmesterskap på søndag.

Juryen ble da så imponert av den 15 år gamle klarinettisten at hun ble en av tre unge musikere som ble tildelt Ungdomsløftprisen på 10.000 kroner.

Får spille med Gardemusikken

I tillegg vant hun deltagelse på International Music Week i Luxembourg og en solistjobb med Hans Majestet Kongens Garde musikktropp under festkonserten på NM for skolekorps i Larvik til sommeren.

Dette orkesteret er også kjent som Gardemusikken, og er det eneste av Forsvarets korps som utelukkende består av vernepliktige.

- Det er veldig stas, så det gleder jeg meg veldig til. Jeg får selv velge stykket jeg skal spille med dem, men har ikke helt bestemt meg for hvilket ennå, sier den unge musikeren fra Strusshamn – som har spilt klarinett siden hun var åtte år.

Begge foreldrene hennes er musikere. Faren, Manuel Hofstätter er slagverker i Harmonien, mens moren, Gerd Meland, spiller klarinett i Sjøforsvarets musikkorps.

- De motiverte meg til å begynne å spille, sier Lene Marie.

Spiller på vårkonsert i Kipo

15-åringen drømmer om en videre karriere som musiker, med fast jobb i enten et orkester eller i et av forsvarets korps. Hun har allerede en fot innenfor i Harmonien.

IMPONERT: - Det blir spennende å følge Lene Marie videre, sier Nils Olaf Solberg.

Hun spiller allerede i ungdomsorkesteret BFUng, og på deres vårkonsert i Kipo 3. mai skal hun være solist i Carl Maria von Weber «Concertino for klarinett».

- Det er et veldig fint stykke, så det ser jeg frem til, sier hun.

Arrangementsutvikler for Kipo, Nils Olaf Solberg, gleder seg også til vårkonserten, og er glad for at det unge askøytalentet får en fremtredende rolle som solist.

- Jeg vil gjerne gratulere Lene Marie med imponerende resultater i Ungdommens Musikkmesterskap. Det blir spennende å følge henne videre, sier han.

KONSERT I HÅKONSHALLEN: Lene Marie Hofstätter spiller også i Strusshamn Musikkforening – her fra en konsert 5. november 2023, der Ole Edvard Antonsen var solist. Lene Marie Hofstätter sitter på høyre side – rett til venstre for Jann Werner Webermann.

Talent med stigende karriere

Lene Marie Hofstätter har tatt timer i Askøy kulturskole siden hun var åtte år gammel, og har de siste tre årene vært elev ved Griegakademiets Unge Talenter.

- Der har vi litt musikkteori, og så har vi en del mesterklasser, konserter og litt samspill – så det er veldig kjekt, sier hun.

Til daglig spiller hun i Strusshamn skoles musikklag og Strusshamn musikkforening, og har vært medlem i BFUng siden høsten 2024. 

Hun har vunnet flere priser både under Hordablæsten, Fanafestivalen og Askøy solist- og ensemblekonkurranse, og vært solist med blant annet Sjøforsvarets musikkorps og Fana Kammerorkester.

Finalen i Ungdommens musikkmesterskap ble holdt på Norges musikkhøyskole i Oslo, der pianister, strykere, blåsere og slagverkere i alderen 12-26 år stilte på scenen. Alle hadde kvalifisert seg via egen region og påfølgende semifinale.

Juryen besto av Amalie Stalheim, Øystein Baadsvik, Embrik Snerte, Jean Halsdorf og Rolf Gupta.

Powered by Labrador CMS